wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kamienicę przy ul. Włodkowica czeka remont

14 kwietnia zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę remontu elewacji kamienicy przy ul. Włodkowica 7-9. Zakres prac jest duży, ale trudno się dziwić, ponieważ front budynku jest w opłakanym stanie. Mieszkańców i turystów straszą m.in. popękane tynki od strony ul. Włodkowica. Na szczęście w tym roku się to zmieni.

– Wymienione zostaną tynki, zrekonstruowane zostaną balkony. Dodatkowo na elementach zachowanej kamieniarki piaskowcowej i granitowe zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie wraz z lokalnymi uzupełnieniami zarówno elementów dekoracyjnych, jak i technicznych zabezpieczających w strefie przycokołowej. Wśród detali architektonicznych zauważymy odrestaurowane budynku, malowniczą wieżyczkę, kartusze i maszkarony – mówi Mariola Apanel, kierownik projektu rewitalizacji Dzielnicy Czterech Wyznań.

Kamienica od strony dziedzińca przy Synagodze Pod Białym Bocianem przeszła trwający ponad rok remont. Szarą i odrapaną elewację zastąpiła piaskowa ze zdobieniami. Wymieniono stolarkę oraz dach. W budynku znajdują się pomieszczenia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Od strony ul. Włodkowica mieści się Centrum Informacji Żydowskiej, a także restauracja La Maddalena i księgarnio-kawiarnia Cocofli.

– Autorem projektu przebudowy jest pracownia "Cel-Art" Józef Cempa. Koszt tego etapu remontu to około 1,1 mln złotych. Dofinansowanie konserwatora zabytków wyniesie 771 tys. zł  – dodaje Mariola Apanel.

Według planów prace mają się zakończyć w listopadzie 2014 roku. Budynek należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Historia Budynku

Budynek przy Włodkowica 7-9 wzniesiono w 1901 roku według projektu Richarda Ehrlicha. Umieszczono w nim szkołę religijną i mieszkania rabinów czyli najważniejsze instytucje gminy Żydowskiej. Swoją funkcję gmach spełniał do 10 czerwca 1943 roku, kiedy to gminę zlikwidowano, a jej zarząd wywieziono do obozu koncentracyjnego. Od 1945 roku działa tu polska gmina Żydowska. W budynku znajduje się stołówka oraz zabytkowa łaźnia.

Miłosz Turowski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama