Program „Mozart” firmuje Wrocławskie Centrum Akademickie, jednostka magistratu, która organizuje m.in. współpracę z wrocławskimi uczelniami i naukowcami.
Przedsięwzięcie urodziło się dwa lata temu. Jego celem jest skojarzenie i wsparcie pary: firma plus uczony. Efekt takiej współpracy ma kilka wymiarów.
Naukowiec ma okazję sprawdzić teorię w praktyce, a swoje spostrzeżenia wykorzystać potem podczas zajęć omawiając ze studentami problemy, z którymi miał do czynienia.
Natomiast firmy mają do dyspozycji człowieka uzbrojonego w specjalistyczną wiedzę, który stale analizuje nowatorskie rozwiązania w danej dziedzinie pojawiające się w świecie nauki.
Uczeni nawiązując współpracę z wybraną firmą nie muszą odchodzić z uczelni, a przedsiębiorcy nie muszą sięgać do kieszeni po pieniądze, aby im zapłacić.
Pieniądze z miasta
Uczeni dostają trzy tys. zł brutto przez dwanaście miesięcy za 32 godziny pracy miesięcznie na rzecz partnera biznesowego. Pieniądze na ich wypłaty pochodzą z kasy miasta.
Bowiem Wrocław także zyska, bo dzięki kojarzeniu pary naukowiec – firma, ta ostatnia ma zwiększyć efektywność, z czego z kolei może wyniknąć wzrost zatrudnienia.
W dwóch dotychczasowych edycjach „Mozarta” uczestniczyło 48 partnerstw naukowo-biznesowych. Właśnie ruszył nabór do jego trzeciej odsłony.
Ani branża, ani zakres planowanej współpracy nie mają znaczenia, tak jak miejsce zatrudnienia uczonego (mogą być pracownikami uczelni publicznych lub niepublicznych).
Udział w nim mogą wziąć naukowcy w stopniu co najmniej doktora, zatrudnieni na stanowiskach pracownika naukowo-dydaktycznego lub naukowego, na uczelni lub w jednostce badawczej.
W III edycji programu „Mozart” miasto Wrocław dofinansuje 30 partnerstw. Wnioski można składać do 9 czerwca 2014 r. w Biurze Współpracy z Uczelniami Wyższymi, Urząd Miejski Wrocławia, Rynek 13, 50-101 Wrocław.
UM/wto