Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem teatru żydowskiego, jako formie wyrazu artystycznego – to właśnie jemu będą poświęcone wykłady. Ale, jak co roku, festiwal to także muzyczna uczta. Otworzy go koncert Max Klezmer Band & Urszuli Makosz 19.07, a w kolejnych dniach na scenie pojawią się m.in.
- Amsterdam Klezmer Band 20.07;
- Leopold Galicki 20.07;
- Kantor Israel Rand i Chór Synagogi pod Białym Bocianem 21.07;
- Sentido 22.07;
- Kadarqua Quintet 23.07;
- Monika Chrząstowska 24.07.
Główna scena będzie mieściła się, tradycyjnie, w zabytkowej synagodze Pod Białym Bocianem, ale wydarzenia odbywać się będą także w innych przestrzeniach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku czy Wrocławia.
Śniadanie i jarmark na początek weekendu
W sobotę 19.07 pierwszym wydarzeniem festiwalu będzie tradycyjnie Śniadanie SIMCHA w ogrodzie Muzeum Etnograficznego. W niedzielę 20.07 odbędzie się całodniowy Jarmark Żydowski na dziedzińcu synagogi. Znajdą się na nim produkty ekologiczne, przysmaki, ręcznie wykonane ozdoby czy sztuka użytkowa (na oba wydarzenia wstęp jest wolny).
Jarmark zawsze przyciąga mnóstwo ludzi, jego organizacja nie jest taka prosta, jednak robimy co możemy by znalazły się na nim różne, świetne rzeczy.dyrektor artystyczny Stanisław Rybarczyk
Literatura, filmy i warsztaty międzykulturowe
W programie również: spotkania autorskie: „Prezentacja Śląskiego Szlaku Tradycji i Kultury Żydowskiej” 19.07 i „Opowieści Chasydzkie – Antologia” 22.07), seanse filmowe w Muzeum Teatru o godz. 20.30 (20.07 „Pustynne jabłka”, 21.07 „Na końcu świata w lewo”, 22.07 „Zero motywacji”, 23.07 „Ruszanie pod górę”, 24.07 „Ben Gurion. Epilog”) czy mnóstwo wydarzeń dla dzieci i całej rodziny (warsztaty: piosenki jidysz, śpiewania nigunów, kaligrafii, edukacji międzykulturowej i międzyreligijnej).
Jeżeli chodzi o tegoroczną Simchę, to mamy wiele propozycji, przede wszystkim będą to zajęcia edukacyjne, ale też niezwykle interesujący spektakl, który zaprezentujemy na dużym ekranie.Tamara Włodarczyk, działaczka Gminy Żydowskiej we Wrocławiu
Spacer śladami wrocławskich Żydów
Warto zaplanować też czas na spacer: 19.07 śladami Żydów, 21.07 śladami żydowskich naukowców, 22.07 – żydowskich artystek, 24.07 – żydowskich kobiet; „Śladami żydowskich artystek Breslau i Wrocławia” – spacer poprowadzi 22 lipca Ewa Pluta, historyczka sztuki, specjalistka d.s. dostępności i kuratorka, związana m.in. z Przeglądem Sztuki „Survival”.
Nauka języka i tańca na dziedzińcu synagogi
W kolejne dni festiwalu o godz. 15 będzie można także zmierzyć się z hebrajskim czy jidysz, a o 21.45 na dziedzińcu synagogi nauczyć żydowskich tańców.
– Mam nadzieję, że festiwal przypadnie wszystkim do gustu, a uczestnicy mimo trudnej sytuacji na świecie znajdą w nim elementy, które podniosą ich na duchu — dodaje Stanisław Rybarczyk.
Gdzie kupić bilety?
Bilety na koncerty są już dostępne w serwisie Ticketmaster.pl, a od 10 lipca są dystrybuowane w restauracji żydowskiej SARAH (ul. Włodkowica 5, Wrocław).
W dniu wydarzenia bilety będzie można zakupić bezpośrednio w Kasie Festiwalowej – na dwie godziny przed rozpoczęciem koncertu.
Program na: simcha.art.pl