W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) rozmawiano o narastającym konflikcie związanym z koczowaniem grupy rumuńskich Romów we Wrocławiu. Jak podkreśliła Rzecznik Praw Obywatelskich, rozwiązanie problemu przekracza możliwości władz lokalnych. Dlatego Krystyna Lipowicz chce, aby do działania włączyła się administracja centralna. Po spotkaniu zaapelowała także do władz Wrocławia o zakończenie sporu sądowego i rozpoczęcie mediacji.
– Czekamy na pełną relację z przebiegu spotkania – mówi Anna Bytońska z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Przypominamy, że pozew został złożony z tego powodu, że na koczowisku było łamane prawo – teren jest zajmowany nielegalnie a jako samorząd mamy obowiązek dbać o mienie publiczne i w wypadku łamania prawa musimy reagować – mówi Bytońska. Dodaje również, że miasto dysponuje opinią Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która stwierdza, że warunki na koczowisku zagrażają życiu i zdrowiu. – Nie mogliśmy pozostać bezczynni. Sprawę rozpatruje instytucja, która jest niezależna, niezawisła i jest powołana właśnie do tego, by odpowiedzieć na pytanie, czy i jakie rozwiązania są zgodne z prawem – podkreśla.
Polskie prawo jest tak skonstruowane, że w pewnym momencie kończą się prawa i obowiązki samorządu a zaczynają się kompetencje rządu. Tak jest np. w przypadku rejestracji pobytu cudzoziemców, wynika to z ustawy o wjeździe na teren naszego kraju, pobycie i wyjeździe obywateli UE. – My jako samorząd nie mamy takich kompetencji. Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy ze służbami odpowiedzialnymi w tej sprawie – podkreśla Bytońska. Jak podkreślają urzędnicy, Wrocław udziela Romom niezbędnej pomocy humanitarnej (woda, toalety, szczepienia), jest gotowy do zapewnienia miejsc w bazie schronisk i noclegowni, na zasadach obowiązujących wszystkich korzystających z tej bazy. – Rumuńscy Romowie, podobnie jak wszyscy obywatele, mają zarówno prawa jak i obowiązki. Bezwzględnie powinni przestrzegać prawa i w żadnym wypadku nie należy na przypadki łamania prawa przymykać oczu – mówi Anna Bytońska.
W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministra Spraw Wewnętrznych (Monika Prus, Dyrektor Departamentu Polityki Migracyjnej, Agnieszka Skiba, Główny Specjalista w Departamencie Polityki Migracyjnej), Ministra Administracji i Cyfryzacji (Józef Różański, Dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Małgorzata Różycka), Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krystyna Wyrwicka, Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej) oraz Jacek Sutryk, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Wrocławia.
arc