wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. WuWa pięknieje

Coraz więcej właścicieli budynków WuWy chce z pomocą finansową miasta przywrócić im przedwojenny blask. W ubiegłym roku, już po raz trzeci (od 2011 roku) wpłynęły wnioski o przyznanie dotacji na 2014 rok na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane obiektów zabytkowych, które znajdują się na terenie przedwojennej wystawy. Do 15 listopada 2013 roku wpłynęły cztery wnioski, które pozytywnie zostały zakwalifikowane przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Są to budynki przy ul. Dembowskiego 9 (stropodachy i elewacja), ul. Tramwajowej 2 (stropodach, elewacje, klatka schodowa), ul. Tramwajowej 10 (elewacje) oraz rewaloryzacja ogrodu przy budynku pod adresem ul. Zielonego Dębu 21. Budynek przeszedł rewaloryzację w 2012 jako pierwszy na WuWie. Kolejnym budynkiem była willa przy ul. Dembowskiego 11, gdzie prace wykonane zostały w ubiegłym roku.

Wszystkie budynki powstałe w ramach WuWy są indywidualnie wpisane do rejestru zabytków. Aby prace budowlano-konserwatorskie otrzymały pomoc finansową miasta, odpowiednią uchwałę musi jeszcze przyjąć Rada Miejska. Proponowana przez konserwatora skala pomocy to 70 proc. nakładów, czyli prawie 903 tys. zł.

Zobacz jak architekci odbudowali budynek przedszkola WuWy – KLIKNIJ.

Przedwojenna WUWA (Wohnung und Werkraum - mieszkanie i Miejsce Pracy) to wystawa zorganizowana w dzielnicy Dąbie przez śląski oddział związku Deutsche Werkbundu zrzeszającego architektów, artystów, rzemieślników i przemysłowców. Jej zadaniem było przedstawienie nowego, taniego budownictwa, na które składały się małe i średnie mieszkania. Wzorcowe osiedle powstało między dzisiejszymi ulicami: Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Mikołaja Kopernika. Sfinansowało je wrocławskie Towarzystwo Budowy Osiedli. Do realizacji zaproszono 11 śląskich architektów dając im pełną swobodę twórczą. Byli to: Paul Heim, Albert Kempter, Theodor Effenberger, Ludwig Moshamer, Heinrich Lauterbach, Paul Häusler, Moritz Hadda, Emil Lange, Gustav Wolf oraz Hans Scharoun i Adolf Rading.Na wystawie pokazano 32 z planowanych 37 budynków mieszkalnych: modelowe domy jednorodzinne wolno stojące, bliźniacze i szeregowe, różne formy budynku wielorodzinnego, ponadto rozebrane po wystawie przykładowe biura i gospodarstwo rolne. Szczególnie interesującym obiektem wystawy jest dom dla samotnych i młodych małżeństw projektu Scharouna. Również wyposażenie wnętrz poszczególnych obiektów zostało specjalnie zaprojektowane. Pamiętano także o terenach rekreacyjnych, a nawet zbudowano modelowe przedszkole. Wrocławska WUWA uważana jest za jedno z najciekawszych modernistycznych osiedli.

arc

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama