wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Epidemia ospy we Wrocławiu. Archiwalne zdjęcia
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Izolatorium na Psim Polu podczas epidemii czarnej ospy. Na pierwszym planie dwóch mężczyzn w białych uniformach i maseczkach, obok uśmiechnięta kobieta w białym fartuchu. Zdjęcie Mieczysława Dołęgi ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Mieczysław Dołęga
Izolatorium na Psim Polu podczas epidemii czarnej ospy. Na pierwszym planie dwóch mężczyzn w białych uniformach i maseczkach, obok uśmiechnięta kobieta w białym fartuchu. Zdjęcie Mieczysława Dołęgi ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia.

17 lipca 1963 roku ogłoszono we Wrocławiu stan epidemii ospy prawdziwej. Miasto zostało odcięte kordonem sanitarnym od reszty kraju. Były masowe szczepienia, powstały izolatoria (m.in. na Psim Polu i na Praczach Odrzańskich) i dwa szpitale ospowe. Sytuację miasta ogarniętego epidemią fotografował m.in. Mieczysław Dołęga. Przypominamy zdjęcia, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Reklama

Była to jedna z ostatnich epidemii ospy prawdziwej (łac. variola vera), zwanej też czarną ospą, na świecie. 

„Epidemia ospy w 1963 r. we Wrocławiu była ważnym wydarzeniem w życiu miasta. Wybuchła w momencie, kiedy nikt się jej nie spodziewał. Potrzebowano aż około 6 tygodni oraz pierwszych śmiertelnych ofiar, aby stwierdzić obecność tej choroby na terenie miasta" - pisze Grażyna Trzaskowska we wstępie do publikacji „Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku" (wyd. 2008).

<p>Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu 1963 i znak zakazu wjazdu do miasta</p> domena publiczna / Archiwum Państwowe we Wrocławiu
Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu 1963 i znak zakazu wjazdu do miasta

Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku i tzw. pacjent zero

Chorobę prawdopodobnie przywlókł do Polski w maju 1963 roku wracający z Indii (według innych źródeł z Birmy i Wietnamu) oficer Służby Bezpieczeństwa - Bonifacy Jedynak.

Pacjent zgłosił się do szpitala przy ul. Ołbińskiej w czerwcu. Miał gorączkę, dreszcze i wysypkę. Początkowo lekarze uważali, że to malaria. Mężczyzna szybko wyzdrowiał i został wypisany do domu. Później okazało się, że był to tzw. pacjent zero i zaraził czarną ospą 52-letnią salową, która miała z nim kontakt i sprzątała izolatkę.

Pierwsza informacja o ospie we Wrocławiu pojawiła się 17 lipca, na ostatniej stronie lokalnej gazety „Słowo Polskie” i brzmiała: „W ciągu ostatnich kilkunastu dni zarejestrowano i objęto leczeniem szpitalnym we Wrocławiu pięć przypadków, w których dotychczasowy przebieg nie wyklucza ospy prawdziwej".

Stan epidemii ospy ogłoszono 17 lipca 1963

Stan epidemii ospy został ogłoszony 17 lipca, odwołano go 19 września. Miasto zostało na kilka tygodni sparaliżowane i odcięte od reszty kraju.

  • Zamknięto szpitale: MSW przy ul. Ołbińskiej, miejski przy ul. Rydygiera i zakaźny przy ul. Piwnej.
  • Władze wprowadziły zakaz sprzedawania wody sodowej z saturatorów.
  • Zamknięto kąpieliska. 
  • Wprowadzono masowe szczepienia.
  • Na osiedlach i ulicach pojawiły się posterunki milicji i straży sanitarnej.
  • Osoby z podejrzeniem ospy i te, które miały kontakt z chorymi, umieszczono izolatoriach, m.in. na Praczach Odrzańskich i Psim Polu.
  • W miejscowości Szczodre powstał specjalny szpital ospowy, a rezerwowy w podwrocławskim Prząśniku. 

W sumie zachorowało 99 osób, z których 7 zmarło. Najmłodszy pacjent miał 5 miesięcy, najstarszy 83 lata. Pierwszą śmiertelną ofiarą była pielęgniarka, córka wspomnianej salowej, która miała styczność z zakażonym „pacjentem zero". 

Zdjęcia z epidemii czarnej ospy we Wrocławiu

Zarazę we Wrocławiu udało się opanować dość szybko. Wydarzenia te fotografował ówczesny fotoreporter „Gazety Robotniczej” - Mieczysław Dołęga. Jego zdjęcia dwa lata temu można było oglądać na wystawie „Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu” w Pałacu Królewskim. Przypominamy je w naszej galerii:

<p>Zdjęcia ze zbior&oacute;w Muzeum Miejskiego Wrocławia. Były pokazywane na wystawie&nbsp;<span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: 12pt;">&bdquo;</span>Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu<span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: 12pt;">&rdquo;</span>&nbsp;w Pałacu Kr&oacute;lewskim.</p> Mieczysław Dołęga
Zdjęcia ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Były pokazywane na wystawie „Odizolowani 1963. Epidemia ospy we Wrocławiu” w Pałacu Królewskim.

- Najciekawsze na tych zdjęciach są momenty z życia codziennego w mieście ogarniętym epidemią. Izolatoria na Praczach Odrzańskich i Psim Polu, sceny ze szpitala ospowego, wakacje w odizolowanym Wrocławiu i mieszkańcy, którzy mimo trudnej sytuacji, nie tracili pogody ducha.
Mateusz Magda z Muzeum Historycznego we Wrocławiu, kurator wystawy

Jak podczas epidemii Wrocław świętował 22 lipca

Co ciekawe 22 lipca 1963 r. wrocławianie, nieświadomi grożącego im niebezpieczeństwa, świętowali kolejną rocznicę 22 lipca, tłumnie uczestnicząc w okolicznościowych imprezach zorganizowanych z tej okazji na terenie całego miasta - pisała we wspomnianej publikacji Grażyna Trzaskowska, historyk i archiwistka Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

„Wrocław w lipcowe święto. Zawody sportowe. Zabawy. Festyny. W szpitalu w Szczodrem zmarła trzecia ofiara czarnej ospy we Wrocławiu, pięćdziesięciosześcioletnia Stefania Trojanowska” - relacjonowała dzień później „Gazeta Robotnicza”.

19 września Wrocław został uznany za miasto wolne od czarnej ospy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama