Kalendarium Kiedy
W 1 kinie
Film cenionego francuskiego reżysera to biograficzna opowieść, będąca rodzajem hołdu dla legendarnej artystki, a także historia podejmująca uniwersalne tematy. Od miłości, przez wolność i stanowienie o sobie, po kształtowanie publicznego wizerunku. Sarah Bernhardt (w filmie wciela się w nią Sandrine Kiberlain) uchodzi za jedną z najważniejszych artystek swoich czasów. Nazywana była Boską Sarą, królową teatru, świętym potworem. W równej mierze powszechny podziw wzbudzał jej talent, niezwykła charyzma, co niecodzienne upodobania. Widziano w niej pierwszą wielką gwiazdę, wokół której narosło też sporo legend. Właśnie pomiędzy legendą a fantazją rozciąga się ta biograficzna opowieść, a fabuła skoncentrowana jest wokół dwóch kluczowych, choć mało znanych epizodów z życia Bernhardt. Kobiety co rusz burzącej społeczne normy, która trwale zapisała się w historii nie tylko dzięki legendarnym aktorskim występom, ale też niezwykłej odwadze i osobowości.
W 1 kinie
Filmy dla kobiet, o kobietach, ale nie tylko dla nich. To zaproszenie do świata widzianego z kobiecej perspektywy – pełnego emocji, siły, walki, codzienności i marzeń. Chcecie je poznać? Prezentujemy filmową klasykę i współczesne arcydzieła, które pomagają lepiej zrozumieć kobiece doświadczenia i punkt widzenia. Zanurzymy się w kino, które inspiruje, porusza i zostaje w pamięci na długo – bez względu na płeć.
W 1 kinie
Iga Lis, choć przygodę z reżyserią rozpoczęła dopiero niedawno, wyrasta na jedną z najciekawszych postaci młodego polskiego dokumentu. Zarówno w pełnometrażowym Bałtyku (film otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego), jak i krótkometrażowym Za moich czasów (premiera na Millennium Docs Against Gravity), autorka udowodniła, że potrafi jednocześnie w przystępny i skłaniający do refleksji sposób opowiadać o życiu pod presją, radzeniu sobie z samotnością i budowaniu międzypokoleniowej wspólnoty. O wszystkich tych kwestiach, a także o wielu innych kontekstach porozmawiamy w reżyserką po seansie. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy, jeden z programerów NH Piotr Czerkawski. Bałtyk, reż. Iga Lis (Polska- 2025), 65' gatunek: dokumentalny język: polski Pani Miecia nazywana jest królową Łeby. Od lat prowadzi kultową wędzarnię ryb, ale dla niej to coś więcej niż biznes – mimo zaawansowanego wieku i ciężkiej pracy w szkodliwych warunkach bohaterka filmu nie wyobraża sobie bez niej życia. Poznajemy szefową „U Mieci”, kiedy wreszcie, pod wpływem rodziny i współpracowników, będzie musiała zadbać także o siebie. Ten ciepły portret kobiety zahartowanej przez życiowe doświadczenia, tryskającej energią i skupiającej wokół siebie różnych ludzi nie stroni od gorzkich tonów. A jego tłem jest jedyny w swoim rodzaju nadbałtycki folklor. Za moich czasów, reż. Iga Lis (Polska- 2025), 12' gatunek: dokumentalny język: polski W rozmowach telefonicznych z wnuczkami, babcie odsłaniają historie miłości, straty i złamanych serc. Słowa, które dotąd pozostawały niewypowiedziane, wreszcie znajdują ujście – czasem po raz pierwszy. Ich opowieści to nie tylko zapis osobistych przeżyć, ale także echo wspólnych doświadczeń kobiet na przestrzeni lat. Film skłania do refleksji nad tym, co naprawdę sobie przekazujemy z pokolenia na pokolenie – nie tylko ból, ale także siłę, czułość i mądrość życiową.
W 1 kinie
„Barbarzyńska nimfomanka w piekle dinozaurów” to tytuł, który brzmi jak żart… ale film istnieje naprawdę i zasługuje na swoją legendę. W post apokaliptycznym świecie, gdzie dinozaury wróciły, ludzkość upadła, a zasad fizyki i logiki przestały obowiązywać, poznajemy dziką wojowniczkę, która przemierza skażone pustkowia. Pośród ruin, toksycznych bagien i prehistorycznych bestii czają się zmutowane kreatury, agresywne plemiona i cała galeria groteskowych przeciwników. Nasza bohaterka walczy nie tylko o przetrwanie, ale też o resztki człowieczeństwa w świecie, gdzie każdy dzień to pojedynek na śmierć i życie. Trochę fantasy, sporo lateksu i plastiku – wszystko w glorii niskiego budżetu, gumowych potworów i niepohamowanej wyobraźni. Za kamerą stoi Brett Piper – specjalista od kina niskobudżetowego i efektów specjalnych robionych domowymi metodami, twórca takich VHS-owych legend jak „Mutant War” czy „Bacterium”. „Barbarzyńska nimfomanka…” powstała w czasach, gdy wystarczył dobry tytuł i kilkanaście stworów z lateksu, by wejść na półki wypożyczalni. To film, który nigdy nie udawał, że jest czymś więcej niż kampową rozrywką – i może właśnie dlatego nie ma dziś fanów na całym świecie. Wpadnij na pokaz i przekonaj się, co się dzieje, gdy dinozaury spotykają barbarzyńską namiętność w najdziwniejszym piekle popkultury.
W 1 kinie
Szum Fontanny, zielona Pergola, a nad głową gwiazdy. Trudno o lepszą scenerię dla kina plenerowego we Wrocławiu. Można śmiało wpisywać w kalendarz: każdy wakacyjny czwartek o 21:30 – dobre kino na Pergoli. Hala Stulecia w ramach Lata na Pergoli, które napędza Tauron, zadbała o odważną, świeżą i nieoczywistą selekcję filmów, wszystkie to premiery z 2024 roku. Co ważne, seanse odbędą się nawet w razie niesprzyjającej pogody, będą wtedy przenoszone do wnętrz kompleksu. Liczba leżaków ograniczona – warto być trochę wcześniej i zająć miejsce lub zabrać ze sobą koc. „Better Man. Niesamowity Robbie Williams” Opis filmu To nie jest typowa biografia muzyczna – „Better Man” to energetyczny, błyskotliwie zrealizowany film, który łączy fantastyczną muzykę z intensywnymi emocjami i pełną rozmachu formą wizualną. Robbie Williams, zwykły chłopak z Wielkiej Brytanii, od najmłodszych lat marzył o scenie, obserwując nieudane próby kariery swojego ojca. W filmie śledzimy jego drogę od debiutu w boysbandzie Take That, przez szczyty światowych list przebojów, aż po momenty zwątpienia i autodestrukcji. To historia nie tylko sukcesu, ale też walki z własnymi słabościami i presją sławy. Dzięki talentowi i wewnętrznej sile Robbie Williams wielokrotnie podnosi się po upadkach, udowadniając, że jest artystą wyjątkowym i niepowtarzalnym. Produkcja zachwyca nie tylko emocjami, ale i formą – Gracey, specjalista od efektów wizualnych, tworzy pełne ekspresji, ekscentryczne widowisko, które idealnie oddaje niebanalną osobowość Robbie’go Williamsa. Informacje Reżyseria: Michael Gracey Występują: Raul Briones, Oded Fehr, James Waterston, Rooney Mara Kraj produkcji: USA, Wielka Brytania, Chiny, Francja, Australia Rok produkcji: 2024 Gatunek: biograficzny Czas trwania: 2h 14 min Nagrody i nominacje Oscar 2025 | Nominacja: Najlepsze efekty specjalne Złoty Glob 2025 | Nominacja: Najlepsza piosenka – “Forbidden Road”, wyk. Robbie Williams (I)
FILTRUJ